close
Bağımlılık nedir?

Bağımlılık; Belirli bir nesne, özne ya da ideolojiye karşı duyulan sürekli istek durumudur. Bağımlı olan kişiler, bağımlı oldukları duruma karşı kontrolsüz yaklaşım gösterebilirler.

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık durumunun en bariz açıklaması; Kişinin belirli bir durumun kontrolden çıkıp ona zarar vermesine rağmen yine de kullanımına ya da bu konu hakkında çabalamaya devam etmesi olarak özetlenebilir.

Bağımlılık Çeşitleri

Bağımlılık kelimesi; Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı ile eş güdümlü anılmaktadır. Bu durumun başlıca sebebi refah düzeyi yüksek olan ülkelerde uyuşturucu bağımlılığının her sekiz kişiden birinde gözükmesinin sonucudur. Ancak alkol ve uyuşturucu bağımlılığı davranışsal bir bağımlılıktır. Dünya da en çok gözlemlenen bağımlılıklar;

Madde Bağımlılıkları

Uyuşturucu Bağımlılığı

Uyuşturucu bağımlılığı ile nasıl mücadele edilir?

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, dünya da en çok yaygın olan bağımlılık türüdür. Dünya da en çok önlem alınan bağımlılık da ayrıca uyuşturucu bağımlılığıdır. Bağımlı olan kişilerde en çok gözlemlenen durum, bağımlılığı kabul etmeme durumudur.

Davranışsal Bağımlılıklar

Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığı davranışsal bağımlılık türlerinden birisidir. Aslında kişinin, kendi ve hayatı üzerinde olan otokontrolünün kaybı olan bir kontrol bozukluğu olarak nitelendirilir. Nörolojik olarak, uyuşturucu bağımlılığı ile beynin aynı noktasında olan bölge de yaşanan düzensizlikler de kişiyi bu bağımlılığa karşı zayıf bırakıyor.

Cinsel Bağımlılık

Cinsel bağımlılık, uyuşturucu ve kumar bağımlılığı gibi tedavi isteyen bir süreçtir. Kişinin farklı konulara karşı zaafı olması durumunda, kendi bedenini ya da birlikte olduğu partnerini zor durumda bırakması muhtemeldir. Cinsel bağımlılık kendi içerisinde de bir çok alt dal barındırmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenleri; Peodofili ve Feşistlik.

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı ile nasıl mücadele edilir.

Günümüzde en çok görülen bağımlılık türü maalesef internet bağımlılığıdır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, insanların hayatlarında daha fazla bilgisayar girmiştir. Bu durum yüzünden kişiler, sosyal ihtiyaçlardan fizyolojik ihtiyaçlara kadar bütün durumlarda internet başında vakit geçirme gereksinimi duyarlar. Günde beş saatten daha fazla internet başındaysanız siz de potansiyel bir internet bağımlısısınız.

Gıda Bağımlılığı

Bir çok gelişmiş ülkede, refah düzeyi artması ile insanların hareket imkanı kısıtlanmıştır. Bu durum kişilerin imkan bulup spor yapamaması ya da hareket edememesi değil tam tersine kendilerine böyle bir ihtiyaç duymamalarından kaynaklanmaktadır. Bu durum yüzünden yemek bağımlılığı ortaya daha fazla çıkmaya başlıyor. Obezite dünya da en çok Amerika’da gözükmektedir.

Adrenalin Bağımlılığı

İnsanların bir çoğu monoton hayat düzeninden ve tek düze yaşamaktan şikayet ederler. Adrenalin bağımlılığı ise, bu monotonluktan kaçmaya çalışan kişilerin hayatlarına soktuğu heyecan verici gelişmelere karşı zaaf yaşama durumudur. Bu durum ilerleyerek beynin risk değerlendirme faktörünü etkileyerek, kişinin bedeni ve hayatında olan kontrolünü kaybetmesine neden olur.

 

Tags : Adrenalin BağımlılığıAdrenalin Bağımlılığı nasıl tedavi edilirAdrenalin Bağımlılığı nedirbağımlılık çeşitleribağımlılık nedircinsel bağımlılıkcinsel bağımlılık nasıl tedavi edilircinsel bağımlılık nedirdavranışsal bağımlılıklarGıda BağımlılığıGıda Bağımlılığı nasıl tedavi edilirGıda Bağımlılığı nedirinternet bağımlılığı nasıl tedavi edilirinternet bağımlılığı nedirkumar bağımlılığıkumar bağımlılığı nasıl tedavi edilirkumar bağımlılığı nedirmadde bağımlılıklarıpsikolojik bağımlılıkuyuşturucu bağımlılığıuyuşturucu bağımlılığı nasıl tedavi ediliruyuşturucu bağımlılığı nedir
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.