close
Antibiyotik nedir?

Antibiyotik, belirlenen bir mikroorganizmanın, farklı bir mikroorganizmayı durdurmasını ya da üremesini engellemek adına kullanılan maddelere verilen gelen isimdir.

Antibiyotik Tarihi

Antibiyotik ilk seri üretime, 1944 yılında Penisilin ile başladı. Bunun ile birlikte modern tıpta mucizevi bir yükseliş dönemi gelişti. Artık iç hastalıklara karşı etkilerinden dolayı sıklıkla tercih edilmeye başlandı.

Antibiyotik Etkileri

Antibiyotik temel olarak vücut içerisinde yer alan istenmeyen mikroorganizmaların durdurulması için kullanılmaktadır. Genel olarak bilinen iki türü vardır; Bİyosidal ve biostatik. Kelime anlamı olarak mikroorganizmalara ve ürettikleri zararlı bakterileri durdurmaya yönelik olsada, potojenlere her türlü kötü etkide bulunan kimyasallara karşı doktorlar tarafından tavsiye edilmeye başlanmıştır.

Antibiyotik Ne İçin Kullanılır?

Genel itibari ile bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat bilinçsiz ve aşırı antibiyotik kullanımı da bunun sonucunda bakteriyi daha güçlü hale getirilebilir. Antibiyotik kullanmadan öncesinde doktorunuzdan tavsiye almanızı tavsiye ediyoruz.

Antibiyotik eğer bilinçsiz tüketilir ise, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Lütfen kullanmadan önce en yakın sağlık kuruluşundan bilgi alınız.

Antibiyotik İsimleri

Bilinen bir çok antibiyotik vardır. Fakat bu antibiyotikler, bakteri türlerine ve hastalıkların gözlemlendiği bölgelere göre farklılık gösterebilirler. En bilinen antibiyotik, tarihte ilk seri üretilen antibiyotik olan Penisilin’dir. Bunlar dışında bilinen diğer antibiyotikler; Salbutamol, Minoset, Cec ve Seretide’dir.

Antibiyotik Zararları ve Antibiyotik Yan Etkileri

Yukarıda da belirttiğim gibi antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımında bir çok zararı bulunabilir. Sağlığınız için doktor tavsiyesi dışında kullanmamanız çok önemlidir. Doktor tavsiyesi ile kullanımda bile görülebilecek zararlar vardır. Bunlar arasında; Alerjik reaksiyonlar, kaşıntı, iç organ zararları, böbrek yetmezliği, dişlere ve diş etlerine zarar gibi bir çok yan etki görülebilir.

Antibiyotik ve Alkol Birlikte Kullanılabilir mi?

Antibiyotik kesinlikle alkol ile birlikte tüketilmemelidir. Antibiyotik kullanımı sonrasında eğer alkol tüketilirse, antibiyotikten zehirlenme oranınız çok yüksektir. Antibiyotik kullandıktan minimum 48 saat sonrasına kadar alkol tüketmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Antibiyotik kullanımı sonrası sadece alkol değil hiç bir uyuşturucu madde kullanmamalısınız. Vücudunuzun buna karşı nasıl bir reaksiyon göstereceğini kestirmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden önce kendinizi korumak ve hastalıktan kurtulmayı düşünmeniz gerekmektedir.

Tags : alkol aldıktan kaç saat sonra antibiyotik içiliramoksisilin ve alkolantibiyotik alındıktan kaç saat sonra alkol alınabilirantibiyotik alkol zehirlenmesi belirtileriantibiyotik çeşitleriantibiyotik en fazla kaç gün kullanılmalıantibiyotik fiyatantibiyotik içtim alkol alabilir miyimantibiyotik ilaçlarantibiyotik isimleriantibiyotik isimleri alfabetikantibiyotik isimleri diş içinantibiyotik kullanımıantibiyotik nasıl kullanılırantibiyotik nedirantibiyotik şurup isimleriantibiyotik ve alkolantibiyotik yan etkileriantibiyotik yan etkileri kaşıntıantibiyotik yan etkileri ne kadar sürerantibiyotik yan etkileri nelerdirantibiyotik zararlarıantibiyotik zararları nasıl giderilirantibiyotik zararları nelerdirantibiyotik zararları ve yararlarıantibiyotik zehirlenmesiaşırı antibiyotik kullanımıboğaz iltihabı için antibiyotik isimlerien iyi antibiyotik isimlerifazla antibiyotik içmek
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.